BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Archyvas: Kovas, 2011

Ką sužinojome ir apie ką svajojame…

2011-03-29

Svajojame, žinoma, apie saulę, šilumą ir sausas pievas, kai įsitaisius kuriame Édouard‘o François André projektuotų parkų ant akmens bus galima pasidaryti iškylą. Taip, intensyviai planuojame ir organizuojame tokią išvyką, tikimės sulaukti entuziastų, norinčių prisijungti ir kartu su mumis, klausantis profesionalaus pasakojimo, aplankyti Trakų Vokės, Užutrakio ir Lentvario parkus.

O dabar norime džiaugdamiesi pasigirti, kad paskutinį mėnesio penktadienį beveik tradicija tapo parkų mylėtojams susirinkti Vilniaus muziejų direkcijos V. Mykolaičio-Putino memorialiniame bute-muziejuje. Kovo 25-ąją jau antrą kartą (pirmasis vakaras įvyko vasario 26 d.) parkų kultūros puoselėtojai, besidomintys Édouard‘o François André ir jo sūnaus René André projektais bei dar tik pradedantys tuo domėtis, plūsta pasiklausyti Vaivos ir Stepono Deveikių. Bene daugiausiai mūsų krašte apie parkų kultūros istoriją bei jos esamą būklę išmanantys kraštovaizdžio specialistai šį vakarą tęsė pasakojimą apie šiuos Lietuvoje dirbusius (ir, kaip sužinojome, parkus projektavusius net ir Kuboje) garsius landšafto architektus, puoselėjusius Tiškevičių dvarų aplinką, prisiliesdami prie Lentvario, Užutrakio ir Trakų Vokės parkų - prancūziškosios ir lietuviškosios kultūrų sankirtos taškų, susitelkusių aplink Vilnių.

Renginių ciklo „Prancūzų kultūros atšvaitai Lietuvoje” vakare Édouard‘o François André parkai Lentvaryje, Užutrakyje ir Trakų Vokėje R. André laiškus, rašytus viešint Lietuvoje ir skirtus žmonai, likusiai Prancūzijoje, skaitė Romualdas Ramanauskas ir Karolina Masiulytė-Paliulienė. Vakaro metu lietuvių ir prancūzų kalbomis skaitomais laiškais buvo kuriamas improvizuotas dialogas, atspindėjęs stiprų ir įtaigų XIX amžiaus pabaigos Lietuvos vaizdą, laiškuose formuojamą iš svetimšalių perspektyvos, kurdamas žaismę ir sudarydamas įspūdį, kad čia pat R. Ramanauskas, skaitydamas lietuvių kalba, kaip R. André rašo žmonai, kuri, būdama Prancūzijoje, skaito vyro siųstą laišką. Šie išlikę dokumentai liudija užsienio svečių požiūrį į mūsų šalį, parodo, kaip vyko landšafto meistrų darbas. Romantišką, į prabėgusius šimtmečius nukeliančią aplinką kūrė ir Gabrielės Samolytės violončele atliekami muzikos kūriniai.

Po renginio įsibėgėjusi diskusija ir užduodami įvairūs klausimai, kurių klausytojai negailėjo V. ir S. Deveikiams, parodė, kad susirinkusiuosius labai domina parkų kūrimo tradicija.

Prabėgus kiek daugiau nei mėnesiui, balandžio 29 d., įvyks paskutinis, trečiasis, šio renginių ciklo vakaras, skirtas Palangos parkui. Tuo užbaigsime šiuos daug žmonių sutraukiančius vakarus. Atšilus orams planuojame surengti išvyką po Lentvario, Užutrakio ir Trakų Vokės parkus, kad galėtume pasižiūrėti ne tik į skaidrėse pateikiamas parkų unikalumą atskleidžiančias nuotraukas, bet ir pasivaikščioti, ir pasigrožėti, ir įtvirtinti renginių metu sukauptas žinias. Sekite informaciją čia ir mūsų tinklalapyje www.vilniausmuziejai.lt.

Renginio akimirka iš pirmojo vakaro

Renginio akimirka iš pirmojo vakaro

Karolina Masiulytė-Paliulienė skaito R. Andre prancūzų kalba rašytą laišką

Karolina Masiulytė-Paliulienė skaito R. Andre prancūzų kalba rašytą laišką

Romualdas Ramanauskas skaito laiško vertimą lietuvių kalba

Romualdas Ramanauskas skaito laiško vertimą lietuvių kalba

Romualdas Ramanauskas

Romualdas Ramanauskas

Karolina Masiulytė-Paliulienė

Karolina Masiulytė-Paliulienė

Apie parkus pasakoja Vaiva Deveikienė

Apie parkus pasakoja Vaiva Deveikienė

Suklusę vakaro lankytojai

Suklusę vakaro lankytojai

Steponas Deveikis šnekučiuojasi su Karolina Masiulyte-Paliuliene ir Romualdu Ramanausku

Steponas Deveikis šnekučiuojasi su Karolina Masiulyte-Paliuliene ir Romualdu Ramanausku

Steponas Deveikis demonstruoja medžiagą

Steponas Deveikis demonstruoja medžiagą

Rodyk draugams

Édouard‘o François André parkai Lentvaryje, Užutrakyje ir Trakų Vokėje

2011-03-19

Data: kovo 25 d.

Laikas: 17:00 val.

Vieta: Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas-muziejus (Tauro g. 10-3, Vilnius)

Kaina: renginys nemokamas!

V. Mykolaičio-Putino memorialinio buto-muziejaus darbuotojos vyr. fondų saugotoja Ramunė Šorienė ir muziejininkė Giedrė Matiukaitė kviečia paskutinio kovo penktadienio (25 d.)  vakarą praleisti kartu ir vėl nusikelti į XIX amžiaus pabaigoje projektuotus parkus. Vasario pabaigoje vykęs pirmasis trijų dalių ciklo apie Édouard‘o François André parkus vakaras, kuriame norintieji išgirsti ir sužinoti daugiau vos tilpo, parodė, kad parkų kultūra Lietuvoje domimasi iki šiol. Gaila, tačiau vykti pavaikštinėti ir savo akimis apžiūrėti kiekvieną parko kampelį dar per anksti (tą mums rodo ir šįryt iškritęs pavasarinis sniegas), vaikštinėti vėsoka, todėl siūlome užsukti ir pasiklausyti, ką šįsyk apie tris parkus, išdėstytus netoli Vilniaus, papasakos Vaiva ir Steponas Deveikiai, specialistai, puikiai išmanantys ir turintys daug įdomaus papasakoti apie prancūzų kraštovaizdžio architekto projektus.

Ypatingu gamtovaizdžiu išsiskiriantys parkai žavi plotais ir kruopščiu planavimu, sukurtais reljefais. Autentiškiausias 21 ha užimantis Lentvario parkas ir šiandien džiugina nepakitusiais vaizdais, suprojektuotais XIX a. pabaigoje valdant grafui Vladislovui Tiškevičiui, bei yra labai vertinamas tiek Lietuvos, tiek Europos specialistų, nes, pasak vakare dalyvausiančių Vaivos ir Stepono Deveikių, parkas atskleidžia visą É. F. André kūrybinę jėgą. Antrasis parkas, apie kurį bus kalbama penktadienio vakarą - prie Galvės ir Skaisčio ežerų įsikūręs Užutrakio dvaro ansamblis ir parkas, sukurtas grafo Juozapo Tiškevičiaus iniciatyva. V. ir S. Deveikių teigimu, parkas išsiskyrė daugiau nei 20 tarpusavyje ir su ežerais sujungtų tvenkinių, atspindėjusių aplinką ir kūrusių atspindžių žaismą, erdvės bei platybės įspūdį. Trakų Vokės parkas, suprojektuotas 22 ha plotuose, akį traukia išskirtinai natūraliu reljefu, geometriniu ir gamtovaizdiniu parko planavimu, iki šių dienų išlikusia pagrindine parko struktūra.

Maloniai kviečiame apsilankyti renginyje, kuriame ne tik išgirsite apie Lentvario, Užutrakio ir Trakų Vokės parkus, bet ir turėsite galimybės pasiklausyti dar niekur nepublikuotų René André laiškų, kuriuos po pirmo apsilankymo 1898 m. minėtuose parkuose rašė savo žmonai. Laiškus prancūzų kalba skaitys Karolina Masiulytė-Paliulienė, o vertimus - Romualdas Ramanauskas. Vakarą paįvairins violončelininkė Gabrielė Samolytė.

Daugiau informacijos tel. (8-5) 262 4480, el. paštu putinomuziejus@gmail.com

Édouard‘as François André

Rodyk draugams